Óvónők: Áda Izabella
Kovács Kinga
„A gyerek olyan, mint a pillangó a szélben:
Egyesek magasabbra szállnak, mint mások,
De mindegyikük legjobb tudása szerint repül.
Miért hasonlítanánk hát össze őket?
Mindegyik más.
Mindegyik különleges.
Mindegyik gyönyörű!”
Ismeretlen szerző
A 2022-2023-as nevelési évet 17 gyermek kezdte meg a Babóca csoportban, 10 kisfiú és 7 kislány.
Kiemelt célunk, hogy a csoportunkba érkező gyermekek érzelmi biztonságra leljenek, minden tevékenységünk alapja a gyermekközpontú szemlélet. A csoport gyermekei szeretik egymást, könnyen elfogadták a csoportba érkező 3 új gyereket. A nagy csoportosok érdeklődőek, motiválhatóak, szívesen vesznek részt a kezdeményezésekben. A szokás és szabályrendszert igyekeznek betartani, szívesen játszanak társaikkal. Rugalmas napirend és hetirend biztosítja a gyerekek nyugodt kiegyensúlyozott fejlődését, megfelelő időt biztosítunk a szabad játékra és szabad levegőn való tartózkodásra, a megfelelő mozgásigény kielégítésére. Fontosnak tartjuk a mindennapi mozgást, jó idő esetén kint az udvaron, külön erre kialakított és jól felszerelt tágas terek adnak lehetőséget a fejlesztő játékoknak.
A csoportszobában tematikus sarkokat alakítottunk ki, ezzel is biztosítva minden gyermek zavartalan tevékenykedését. Kedvelik a kirakós játékokat, társasjátékokat, figyelemfejlesztő játékokat, nagyon szeretnek bábozni.A csoportba kialakításra került a „könyvtári - pihenő sarok”, ahol a gyerekeknek napközben lehetőségük van pihenni, könyveket lapozgatni, ha éppen arra van igényük. Teret biztosítunk a gyermekek önálló próbálkozásainak, felfedezéseinek, alkotó tevékenységeinek, spontán tapasztalat-szerzésének.
Fontos számunkra, hogy a Babóca csoportba járó minden gyermek, saját, egyéni fejlődési ütemének megfelelő elvárásokkal találkozzon, sikerélményekkel gazdagodva fejlődjön és készüljön az iskolára. Nagy csoport lévén figyelmet fordítunk azon készségek, képességek fejlesztésére, amelyekre az iskolai oktatás épít.
"Keresem minden gyermek sajátos titkát, és azt kérdezem, hogyan segíthetném abban, hogy önmaga lehessen.” - Janus Korczak
Csigabiga középcsoportunk 24-es létszámú, melyből 9 kislány és 15 kisfiú.
Gyermekeink jellemző sajátossága, hogy az érzelmek irányítják minden megnyilvánulásukat, hatással vannak a gyermekek megismerő képességére, cselekvésére, egész személyiségére. Ebben a korban a személyiség formálódása és a szocializáció párhuzamosan valósul meg. Óvodásaink mindent az érzelmeik tükrében látnak, érzelmi világuk nyílt és mindig őszinte.
A csoport globálisan elsajátította az életkori sajátosságainak megfelelő, alapvető ismeretek jelentős részét. A fejlődési hiányosságokat figyelemmel kísérjük (mind a szociális, érzelmi, értelmi fejlettség, valamint a testi érettség, mozgásfejlettség terén és a beszédfejlettség területén is).
Az elmúlt tanévben sikerült megvalósítanunk legfontosabb célkitűzéseinket, a gyerekek akkomodálódtak az új környezethez, szívesen járnak óvodába és általában jól érzik magukat a közösségben.
Az elkövetkezőkben szeretnénk megmaradni gyermekeink számára segítő társnak, megértő, kezdeményező játszótársnak.
Csoportvezető óvónők: Fésűs Hilda – Enikő és Kovács Adél
Noul curriculum are în vedere dezvoltarea globală a preşcolarului, considerat a fi central în perioada copilăriei timpurii, accentuându-se rolul domeniilor de dezvoltare a copilului: dezvoltarea fizică, sănătate şi igiecă personală, dezvoltarea socio-emoţională, dezvoltarea limbajului şi a comunicării, dezvoltarea cognitivă, capacităţi şi atitudini.
Astfel, noi educatoarele avem permanent în vedere aceste aspecte, indiferent de momentul zilei sau de situaţia de învăţare creată sau ivită.
Grupa combinată Step by step – “Buburuzele” condusă de cadrele didactice prof. înv. preşc. Băbălău Juliana şi prof. înv. preşc Rusu Monica te invită să le descoperi un mediu prietenos şi accesibil celor mici, încurajând curiozitatea şi explorarea.
Metoda alternativă de învățare Step by Step presupune:
– individualizarea actului didactic;
– lucrul în grupuri mici de copii;
– învățarea organizată pe centre de activitate delimitate atât fizic, cât și prin procesul de învățare;
– implicarea părinților în activitățile didactice,
În grupa noastră Step by step puteţi întâlni centre specifice acestei alternative: alfabetizare, matematică şi materiale manipulative, ştiinţe, arte, joc de rol, construcţii şi nisip şi apă, centre etichetate şi accesibile tuturor.
Sălile sunt decorate de copii împreună cu echipa de educatoare, iar în dreptul fiecărui centru de activitate există spaţii speciale pentru afişarea tuturor lucrărilor realizate de cei mici pe parcursul zilei.
A Micimackó csoport mottója: "A legtöbb amit a gyereknek adahatunk, gyökerek és szárnyak."
Goethe
Amit a Micimackó csoport ad: szeretet, törődés, fejlődés, mozgás, önállóság, vidámság, szabadság, öröm és sok - sok játék.
Csoportvezető óvónők: Mike Réka, Veress Zita
Csináljon bármit, ami nyitogatja szemét és eszét, szaporítja tapasztalatait. Ő azt hiszi, csak játszik. De mi már tudjuk, mire megy a játék. Arra, hogy e világban otthonosan mozgó, eleven eszű és tevékeny ember váljék belőle.
Varga Domokos
A Mcocorgó csoportban vidám hangulat, felszabadultság, játékkedv uralkodik. Fontos az egymásrafigyelés, segítségnyújtás, együttjátszás. Személyes és tárgyi feltételeket, ingereket, érdekes, krativítást fejlesztő tevékenységeket biztosítunk. Játékos formában gyakorolunk matematikát, románt, anyanyelvet, alakítva a feladattudatot és figyelmet.
Kirándulásokkal, különböző témájú projektekkel, érdekes megtapasztaló tevékenységekkel tartjuk fent a gyerekek érdeklődését, kíváncsiságát. A tánc, a zene, a népi gyermekjáték is mindennapjaink része.
Főbb nevelési elveink, hitvallásunk, célkitűzéseink a következőek:
- pozitív hozzáállással forduljanak a felfedezés, a megismerés felé;
- szerezzenek tapasztalatokat, amelyek hozzájárulnak testi, szociális, emocionális és intellektuális fejlődésükhöz;
- legyenek képesek társaikkal és a felnőttekkel szívesen kommunikálni, kapcsolatot teremteni és kontaktust fenntartani;
- szeressék a természetet, védjék az élőlényeket, a környezetet;
- tiszteljék a hagyományokat, ápolják érzelmi kötődéseiket, legyenek érzékenyek mások problémái iránt és fogadják el társaik másságát;
- alakuljon ki szükségletük az egészséges életmódra (mozgás, korszerű táplálkozás, egészségügyi szokások);
- sajátítsák el az önkifejezés módjait (mozgás, művészeti tevékenységek);
- rendelkezzenek az ismeretek elsajátításához szükséges készségekkel;
- igényeljék a játékot és keressék az együttműködést társaikkal, egyeztessék elképzeléseiket;
- legyenek optimista szemléletűek, jó kedvűek, tudjanak örülni a kis sikereknek is.
Gyermekközpontú és személyiségközpontú csoportunkban a személyiség szabadon fejlődhet, hisz célunk a sokoldalúan, harmonikusan és kiegyensúlyozottan fejlett személyiség kialakítása. A csoport egységét erősítve a gyermekeket saját képességeikhez mérten, személyre szabottan fejlesztjük, és nagy hangsúlyt fektetünk a kreativitás gyermeki természetéből eredő szabad megnyilvánulására.
Óvodapedagógusok: Biró Réka Mónika, Mike Rozália
Csoportunk kisegítője: Handra Zelinda
" Hozzon a gyermeknek mindenki, amit tud: játékot, zenét, örömet." (Kodály Zoltán)
Mi is igyekszünk játékot, örömet, zenét, tudást, jóérzést, szeretetet, elfogadást adni a gyerekeknek a legjobb tudásunk szerint, amiből minden gyerek azt fogadhatja be, amire éppen szüksége van.
Célunk, hogy jókedvvel jöjjenek óvodába és tele tarisznyával térjenek haza. A Napocska csoport óvónői: Mojzi Ildikó és Baka Kinga
CSOPORTJELLEMZÉS
SÜN SOMA KICSI CSOPORT
HENCS BLANKA – LÁZÁR CSILLA
A Sün Soma kicsi csoportba, a 2022 – 2023 tanévben 20 gyerek van beírva, ebből 19 gyerek rendszeresen jár. 13 lány és 7 fiú. Kicsi csoportban kibontakoznak a személyiségek, megnyilvánulnak a gyerekek viselékedésformái. A különböző egyéniséggel, temperamentunnal rendelkező gyerekek próbálnak ismerkedni, barátkozni, társaikhoz közelebb kerülni. A kicsi csoport nehézszégeivel küzködve, akadályok és próbatételek elé állva próbáljuk a gyerekekkel együttesen jól érezni magunkat, mivelhogy egy nagyszámú víg kedélyű mozgékony csapatról van szó. Éppen ezért a csoport opcionális tevékenységeként az „EGÉSZSÉGES ÉLETMÓDRA VALÓ NEVELÉS” kerül középpontban hosszútávra, vagyis az elkövetkezendő évekre.
A gyerekekkel közösen létrehozott bio veteményes ágyások (hagyma, retek, saláta, spenót, zöldborsó) kerülnek bele tavasszal) valamint a vegyszermentes gyümölcsbokrok (egres, ribizli, málna) ültetése az egészségre való nevelésre valamint az egészséges táplálkozásra serkenti a gyerekeket. Az magasított ágyások raklapokból készültek, sikerült feltölteni földdel, melynek kivitelezésében a helyi tanács támogatta a csoportot, valamint a gyümölcstövek ültetésében a szülők segítettek munkájukkal.
Hogy miért is fontos a helyes táplálkozás és a környezeti nevelés?Megismerkedést nyújt a kerti szerszámokkal, gyógynövényekkel, füszernövényekkel. Véleményünk szerint nem mindegy hogy mit eszünk meg, milyen „vegyszermentes” gyümölcsből készül el a lekvár a palacsintába. Ugyanakkor a gyerekek megtapasztalhatja a veteményezés, a gondoskodás (ültetés, locsolás)örömét, láthatja a palantálás folyamatát, majd a végén learathatja a termést. Ez a fajta megmozdulás nemcsak a gyerekek figyelmét hívja fel, hanem a szülőkét is. Havonta terveztünk tevékenységeket: SZEPTEMBER - EGÉSZSÉG KERT KÉSZÍTÉSE, OKTÓBER - BEÜLTETEM KISMERTEMET, NOVEMBER - TÖK JÓ- TÖKLÁMPÁS KÉSZÍTÉS, DECEMBER - SÜSSÜNK, SÜSSÜNK VALAMIT: MÉZESKALÁCS SÜTÉS, JANUÁR - SZÁNKÓZÁS, HÓEMBER KÉSZÍTÉSE, FEBRUÁR – FARSANGOLÁS, MÁRCIUS - ÜLTETÉS, VETEMÉNYEZÉS, (magok ültetése: hónapos retek, saláta, spenót, zöldborsó, dukhagyma) ÁPRILIS – KERTÉSZKEDÉS (gyomlálás, eggyezés, retek begyűjtése, elfogyasztása) MÁJUS – KERTÉSZKEDÉS (gyomlálás, locsolás ha szükséges, beérett zöldségek begyűjtése, elfogyasztása: friss saláta, spenót főzelék, borsó főzelék, zöld hagyma és zsíros kenyér) JÚNIUS – BETAKARÍTÁS (a nagyobb gyümölcsök begyűjtése, feldolgoyzása, elfogyasztása)
Abban az esetben ha a gyerekeknek tetszik a munkafolyamat, igénylik az ilyes foglalkozásokat szerenténk hosszútávon, a 4 év alatt is folytatni, majd a következő generációnak továbbadni és ha van lehetőség bővíteni.
Csoportunk bemutatása
Szivárvány csoport
Nagy Antónia, Pakó Melinda
Csoportunk 20 kis óvodást fogad. A csoport szobája tágas, világos, jól felszerelt. Gazdag játékeszközökkel rendelkezünk, emellett számos saját készítésű, fejlesztő és ügyességi játékok is rendelkezésre állnak a gyermekek számára. Ezen belül a kisebb játéktereket úgy alakítottuk ki, hogy a gyermekek játéktevékenységeit legoptimálisabban szolgálják. A szabad játékot maximálisan támogatjuk, hiszen ez a legfontosabb az óvodáskorú gyermekek számára. A játékos tanulási tevékenységeket az adott témának megfelelően valósítjuk meg, melyek komplex formában hetenként változnak. Csoportunk dekorációja színes és gyermeki, mindig az aktuális témának, évszaknak megfelelően díszítjük fel. Támogatjuk a sokszínű változatos technikájú, gyermeki alkotásokat, melyeket a szülők számára a folyosón lévő faliújságra helyezünk ki.
Fontosnak tartjuk a gyermekek egyéni mozgásfejlődését, Emellett fontos számunkra a természet szeretete, a környezetet tudatos életmód, melyeket kirándulások, környezeti séták során valósítunk meg.
„Az egyik legizgalmasabb dolog a gyereknevelésben, hogy hasonló génállománnyal és nevelési elvekkel végül mégis minden gyerek különböző lesz. A maga módján lesz tökéletes.” - Kepes András
TAPPANCS CSOPORT BEMUTATKOZÁSA "Azt, hogy hogyan éljek, mit tegyek, mind az óvodában tanultam meg…. Ossz meg mindent másokkal! Ne csalj a játékban! Ne bántsd a másikat! Mindent oda tégy vissza, ahonnét elvetted! Rakj rendet magad után! Ne vedd el a másét! Kérj bocsánatot, ha valakinek fájdalmat okoztál! Evés előtt moss kezet! Húzd le a vécét! A frissen sült sütemény és a hideg tej tápláló! Élj mértékkel! Mindennap tanulj, gondolkodj, rajzolj, fess, énekelj, táncolj, játssz és dolgozz egy keveset! Délutánonként szundíts egyet! A nagyvilágban óvatosan közlekedj, fogd meg a társad kezét, és ne szakadjatok el egymástól! Ismerd fel a csodát!" Robert Fulghum
Egy gyermek életében az óvoda az első nagyobb szocializációs közeget jelenti családja után, melyben új ismeretekre, új kapcsolatokra talál. Mi, pedagógusok fontosnak tartjuk, hogy a gyermek számára olyan közeget tudjunk biztosítani, melyben biztonságban érzi magát, szabadon nyílvánulhat meg társai előtt és kíváncsisága az új iránt egyre csak növekszik. Csoportunkba – miként azt a neve is, Tappancs, a kedves mesehős sugallja – 22 izgő – mozgó, érdeklődő, kíváncsi természetű, megismerésre vágyó kismanó jár. 12 fiú és 10 lány vidám, biztonságos, szeretetteljes légkörben szerzi nap mint nap tapasztalatait, ismeri fel minden a minden napban rejlő apró csodákat. Törekszünk a tapasztaláson alapuló tanulásra, tanításra. Alapelvként valljuk, hogy a gyermek tevékenység és tapasztalás közben fejlődik a leghatékonyabban. Éppen ezért, fontosnak tartjuk az élmény-, és tapasztalatszerző tevékenységeket, kirándulásokat, sétákat, illetve a folyamatos és alkalomszerű gyűjtőmunkákat. Nevelőmunkánk során a gyermekek alapos megismerésére fektetünk hangsúlyt, így kiemelt feladatunknak tartjuk az egyéni különbségek feltárását és az eltérések ismeretében a személyiség differenciált fejlesztését. Csoportvezető óvónők: Biró Emőke – Katalin és Deák Katalin Csoportunk kisegítője: Gáll Emilia
Vuk csoport
Óvónők: Kovács Tünde, Esztolyka Ottilia
" Én azt hiszem, gyereket csak úgy lehet nevelni, ha az ember megtiszteli azzal, hogy komolyan veszi" ( Szabó Magda)